Kavka ve městě - mapování


MALÝ MAPOVATEL 

Mapovatelem se může stát každý, kdo bude sledovat výskyt kavek ve svém okolí, bude s i o nich dělat zápisy a tyto údaje pak vloží do aplikace. Mapovatel nemusí být jen „malý“, zapojit se mohou i velcí mapovatelé, protože spolupracovat může každý zájemce, který pozná kavku obecnou a naučí se vkládat údaje o jejím výskytu do aplikace na stránkách Ornity.
 
Kde mapování probíhá?
Sledování výskytu kavek probíhá od roku 2009 v Praze a na území Středočeského kraje, například v Kladně, Slaném, v Kralupech nad Vltavou, Kolíně i jinde. Ohlásit výskyt kavky ovšem můžete z  kteréhokoliv místa v České republice.
 
Jak se stát mapovatelem?
Pozorovat a zaznamenávat si svá pozorování výskytu kavek ve volné přírodě, respektive ve městech, parcích atd., a všechny nasbírané údaje přímo vkládat do rubriky: Mapování

 
Jak je třeba postupovat při sběru údajů?
 
1. Co si musím zapamatovat (zapsat), když spatřím kavku?
- čas pozorování
- datum pozorování
- místo pozorování (nejbližší adresa, název parku)
- počet kavek
- hnízdo kavky v okolí (může být zaměno s jiným hnízdem, pokud z něj ale kavka vylétne, jedná se o hnízdo kavky)
 
Důležité je zjistit, zda má kavka v okolí hnízdo. To se prokáže, pokud kavka vlétá do dutiny s materiálem na vystlání hnízda v zobáku či s potravou pro mláďata. Chování kavek se v průběhu roku mění, ale určitě je naleznete, když uslyšíte jejich charakteristický hlas: "ťav, ťav, ťav", podle kterého získaly i své jméno.
  
Pomůckou vám může být dotazník, který si vytisnete, vyplníte následně v terénu a poté doma údaje z dotazníku přepíšete do naší online aplikace.
 
2. Jak zapíšu údaje do aplikace?
- otevřete mapování
- klikněte na ikonku "Přidat hlášení výskytu kavky"
- vyznačte místo svého pozorování v mapě. Existují dvě možnosti: buď nazvětšujete mapu v místě svého pozorování a kliknutím na přesné místo (strom, budova) vložíte bod, nebo: zadáte nejbližší název parku či ulice s číslem popisným a bublinka výskytu se vám zobrazí na zadaném názvu místa. Bublinkou pak můžete po mapě (pro přesnější umístění) ještě posunovat
- k  vložené bublince výskytu pak doplňte údaje do jednotlivých oken elektronického dotazníku
 
Mapování kavky obecné stále probíhá! Děkujeme vám, pokud jste se rozhodli vložit do aplikace aktuální údaje :-)
Sdílet