Co dělat v případě nálezu zraněnéhé ptáka nebo vypadlého mláděte

Jaro klepe na dveře a s ním přichází i obvyklý problém - na vycházce můžeme nalézt "opuštěné mládě" a ve snaze pomoci mu, může člověk napáchat více škody, nežli užitku - přinášíme proto několik aktuálních rad, jak se v takovém případě zachovat.

Následující rady jsou převzaty od kolegů z Ochrany fauny ČR ve Voticích. Řadu dalších užitečných rad naleznete na stránkách: www.ochranafauny.cz.

•Mláďata vypadlá z hnízda je možné vrátit zpět - lidský dotek ptákům narozdíl od savců nevadí. Pokud se jedná o vyspělejší mládě a neleží na rušné ulici či jiném nebezpečném místě, je nejlepší ho položit na vhodné blízké vyvýšené místo (např. větev). Rodiče v naprosté většině případů o mláděti vědí. Pokud to není možné a mládě je ve zřejmém ohrožení života, můžeme mládě vzít domů, ohřát, osušit a co nejrychleji předat do odborné péče.

POZOR! Nezaměňovat s ptáčaty vylétlými z hnízda! Některá mláďata opouštějí hnízdo, když ještě neumějí létat. Zdržují se pak ve křoví i na zemi a rodiče je stále krmí. Taková mláďata zbytečně nesbírejte!

•Dospělé zraněné ptáky předáme odborníkům z nejbližší stanice pro zraněné živočichy. Kontakty na stanice sdružené v národní síti naleznete pod tímto článkem

•Než bude zvíře předáno odborníkům, můžete mu poskytnout nezbytnou první pomoc. Nalezené zvíře dejte nejlépe do krabice, kterou umístíte na klidné a teplé místo. Jako podestýlku můžete použít např. papír, seno, buničinu, toaletní papír či papírové ubrousky.

•Nejlépe je nechat zvíře v klidu, je ale dobré zajistit mu přístup k vodě, případně nabídnout trochu potravy. U mláďat musíme podávat vodu kapátkem nebo pomocí navlhčeného hadříku.

Vhodná potrava:
Dravci, sovy, čápi, volavky: kousky syrového libového kuřecího masa.
Datli, žluny, rorýsi: hmyz, mouční červi.
Kuřata, kachňata, labutě: drobné zrní, jáhly, ovesné vločky, sekané listy pampelišek.
Holoubata, hrdličky: namočené zrní - pšenice, rýže, kroupy. 
Zpěvní ptáci: dětský piškot namočený do vody a opět vymačkaný, vejce natvrdo, hmyz, mouční červi.

Záchranná stanice pro Prahu:

 
Mezi Rolemi
158 00 Praha 5 – Jinonice
 
tel.: 773 772 771 – nonstop linka
e-mail: zachranazvirat@lesy-praha.cz
 

Seznam záchranných stanic v celé ČR zde.
 

Sdílet