Komu je určený program "BUDKY"

Program "Výroba a vyvěšení ptačích budek"
je součástí  dlouhodobého projektu „Zvyšování hnízdních možností ptáků ve spolupráci se školami“, který na školách probíhá od roku 2009 a umožňuje všem účastníkům zapojit se do sledování výskytu ptactva v okolí školy a aktivně se podílet na programu jejich ochrany.

 Děti si mohou vyzkoušet vlastnoruční výrobu ptačí budky pod dohledem pracovníků Ornity a následně se zúčastnit vyvěšení budek ve školní zahradě, které provede zkušený ornitolog. Vyvěšené budky se mohou stát součástí školní  „zelené učebny“ nebo „naučné ornitologické stezky“, kterou v případě zájmu pomáhá Ornita partnerským školám zbudovat. 

Program je určený účastníkům přednášek z cyklu "Zvyšování hnízdních možností ptáků ve spolupráci se školami (Ptáci v naší zahradě, Predátoři kolem ptačích budek, Kam ptáci letí).

Školy obdrží technický návod na výrobu ptačích budek a dřevěné stavebnice ptačích budek včetně spojovacího materiálu.

Žáci budky samostatně sestaví, natřou ochranným nátěrem dle návodu za asistence pracovníků Ornity. Poté se zúčastní vyvěšení budek se zkušeným ornitologem, který jim přímo na místě předvede a vysvětlí základní podmínky vyvěšení hnízdní budky.

Tento terénní program lze ve škole a školní zahradě uskutečnit formou:
- dopolední dílny pro vybranou skupinu žáků (2 - 3 vyučovací hodiny)
- v rámci programu školní družiny (12:30 - 15:00)

Podmínky programu.

Pro zájemce z řad žáků a pedagogů je v případě úspěšného zahnízdění ptactva možné uskutečnit ve školní zahradě ukázky kroužkování mláďat (květen – červen 2013). Ukázky z kroužkování mláďat v hnízdní sezóně 2012 si prohlédněte zde.

 

Sdílet