Program "Ptáci na obzoru" představil změny v přístupu lidí k ochraně volně žijících ptáků a seznámil se zajímavými poznatky o soužití člověka s těmito druhy v kulturní krajině střední Evropy. V programu se žáci seznámili se životem vybraných druhů ptáků z řad dravců a sokolů a také s důvody, proč v naší krajině ubývali, nebo jak člověk jejich výskyt ovlivnil budováním měst, komunikací, rozsáhlých energetických sítí či změnami v zemědělském hospodaření.
Dravci a sokoli jsou skupinou ptáků, mezi nimiž jsou jak ptáci velikosti kosa, tak velcí ptáci s rozpětím křídel přes dva metry. Jejich charakteristickým znakem je hákovitě zahnutý ostrý zobák, ostré drápy a silná široká křídla. Tím jsou přizpůsobeni k lovu živé kořisti, kterou loví většinou ve dne. Dravci jsou oblíbeným heraldickým zvířetem a kvůli výborným loveckých schopnostem jsou některými lidmi označovány jako škodná, přestože většina druhů dravců žijících v ČR se běžně živí především hlodavci a menšími živočichy. Odstřel velkých dravců jako je například orel mořský má devastující dopady na celou populaci těchto ptáků, protože se rozmnožují velmi pomalu a proto v naší krajině ubývají
Povídání bylo doprovázeno promítáním videí a ukázkami živých ochočených jedinců, se kterými se tak posluchači seznámili velmi zblízka.
Fotogalerie z cyklu Ptáci na obzoru: